Nya visionsbilder för kontorshuset

Visionsbild för ett kontorshus omgivet av grönska.
Visionsbilder: Måns Lundberg/Tengbom.

Vårt nya kontorshus på Acusticumområdet

Vi på PnF är stolta över att presentera helt nya visionsbilder, framtagna av Tengbom, för vårt kommande kontorshus på Acusticumområdet i Piteå! Byggstart 2025, och klart 2027 – här skapas moderna, funktionella och hållbara kontorslokaler. Vi erbjuder flexibla lokaler som passar företag i olika storlekar – från mindre verksamheter med 10–15 anställda till större företag med upp till 60 anställda. 


Placeringen nära E4:an gör fastigheten lättillgänglig, och projektet är en del av vårt arbete för att stärka näringslivet och sysselsättningen i Piteå och i regionen.


Acusticumområdet är en knutpunkt för utbildning, forskning, innovation och kultur. Runt kontorshuset kommer grönskan att växa fram, vilket skapar en inspirerande miljö där både idéer och människor kan växa.


Är du intresserad och vill veta mer?

Kontakta oss 
Johannes Lidström, marknadschef
johannes.lidstrom@pnf.se
0911-933 71 

Följ oss